Alzheimerova choroba

Alzheimerova choroba je závažné onemocnění mozku, vyskytující se převážně u osob vysokého věku. Postihuje nervová vlákna a buňky mozku a způsobuje tak nevratné, negativní změny v mozkové činnosti, vedoucí k demenci. Toto onemocnění je dosud nevyléčitelné, současná medicína zná pouze způsob, jak zpomalit či zmírnit jeho průběh.

Alzheimerova choroba se nejčastěji objevuje po 65. roce věku a podle výzkumů postihuje o něco častěji ženy. Smutným faktem je, že pacientů s touto nemocí neustále a relativně rychle přibývá.

Rizikové faktory

Přesné příčiny vzniku Alzheimerovy choroby nejsou dosud objasněné, závisí zřejmě na mnoha faktorech, které ovlivňují konečné spuštění nemoci. Může jimi být viróza, vlivy z vnějšího prostředí i oslabený imunitní systém. Nejvýznamnějším rizikovým faktorem je bezpochyby vysoký věk, vzácněji se nemoc vyskytuje i u mladších osob.

K dalším faktorům patří dědičnost, ale i krátká doba vzdělávání se, tedy “trénování“ mozkové činnosti. Zjednodušeně se dá říct, že náchylnější k onemocnění je méně vzdělaný či méně inteligentní mozek. Výzkumy však zároveň ukazují, že výskyt nemoci u vzdělaného člověka znamená její rychlejší a závažnější průběh.

Rizikové pro vznik choroby jsou také otřesy a zranění hlavy a mozku, např. u boxerů, kteří se tomuto riziku pravidelně vystavují, dochází často k prvním projevům nemoci už ve středním věku.

Příznaky, projevy a stádia nemoci

Onemocnění Alzheimerovou chorobou je velmi vážné a zákeřné, je proto nutné je odhalit včas a první příznaky nepodceňovat. Nemoc vede postupně k lehké a stále se prohlubující demenci. Ta má tyto postupně se objevující projevy:

 • zapomnětlivost - pacient neustále dokola vypráví např. své zážitky z mládí, ale neví, co říkal nebo dělal před hodinou
 • časté a delší výpadky paměti
 • poruchy řeči - zmatené, nesouvislé mluvení, neschopnost označit věci správným názvem
 • dezorientace - člověk se ztratí i na známých místech, může bloudit třeba na zahradě za domem a nevědět, kde právě je
 • neschopnost určit např. co je za den, který je měsíc apod.

Nemocní ukládají své věci na neobvyklá místa, mají problémy s nejběžnějšími úkony, jsou popudliví až agresivní a obviňují členy rodiny z naschválů, lží, krádeží jejich věcí apod. Svou nemoc si obvykle naprosto neuvědomují a problémy si nepřipouštějí, cítí se zdraví a odmítají pomoc.

V pozdějších stádiích může docházet k halucinacím a bludům, člověk nepoznává blízké osoby, nechápe okolní dění, nakonec přestává chodit, jíst, nemůže spát nebo udržet moč, nemluví, je odkázán na invalidní vozík a cizí pomoc.

Léčba a prevence

Nemoc není dosud možné vyléčit, medikamenty pozitivně ovlivňující její projevy je nutné podávat už od raného stádia. Proti Alzheimerově chorobě se používají tyto léky:

 • kognitiva – zlepšují funkci myšlení, orientaci a paměť
 • hypnotika – při poruchách spánku
 • antidepresiva a neuroleptika – odstraňují pocity neklidu a sklony k agresi
 • anxiolityka – proti pocitům úzkosti

Přestože nemáme vliv na nutný proces stárnutí, své pohlaví ani své genetické dispozice, můžeme se posílit zdravou životosprávou (pohyb, zdravá strava – ovoce, zelenina, ryby, vláknina) a udržováním mozku v aktivní činnosti (křížovky, kvízy, četba…).

Nemoc výrazně zasahuje do života všech blízkých postižené osoby, není lehké se s ní smířit a její důsledky akceptovat. Rodina by se však měla aktivně zapojit do péče o nemocného a být mu oporou.

Alzheimerova choroba patří do témat

Alzheimerova choroba patří do témat

Adresář

Alzheimerova choroba ptejte se v poradně

Diskutujte na téma Alzheimerova choroba

Píšeme jinde
 • Vegetariánský tatarák krok za krokem

  Vegetariánský tatarák krok za krokem

  Tatarák na křupavé topince nebo čerstvé bagetce, kdo by odolal? Pokud hledáte variantu, která se chuťově podobá té masové, zkuste tento recept. Tatarák z avokáda je pikantní, chuťově výrazný a zachutná i těm, kteří nad vegetariánskými pokrmy ohrnují nos.

 • Recept na švestkové čatní krok za krokem

  Recept na švestkové čatní krok za krokem

  Čatní (chutney) je chuťově velmi výrazná omáčka pocházející z indické kuchyně, podává se k masu i zelenině. Základem je vždy ovoce a spousta koření. Tentokrát si ji připravíme ze švestek, jablek, pomerančové šťávy, skořice, chilli a zázvoru.Zdravě.cz na Facebooku