Alzheimerova choroba

Jak pečovat o pacienta s Alzheimerovou chorobou

Veronika M.
12.07.2012

O příznacích a průběhu této zákeřné nemoci, postihující stále více lidí důchodového věku, jsme na Zdravě.cz již psali. V tomto článku vás chceme seznámit s možnostmi domácí péče o nemocného, která se s postupem nemoci stává náročnější.

Pečovatel o člověka trpícího Alzheimerovou chorobou si nutně musí uvědomit, že to, co nemoc způsobuje, nemůže ovlivnit ani on, ani nemocný. Péče o nemocného v pokročilém stádiu velmi a všestranně vyčerpává, je nutný čas k odpočinku, odreagování se a relaxaci.

Střízlivý pohled do budoucna

Sám nemocný si musí uvědomit, že jedině včasná diagnóza této nemoci pomůže oddálit dobu, kdy už nebude schopen samostatného života či myšlení a stane se závislým na druhých.

Je vhodné zjistit si důležité informace o místech, kde se soustřeďuje pomoc lidem s tímto postižením, např. poradenské centrum ČALS.

Doporučuje se také uspořádání majetkových záležitostí, dědictví, či právnické poradenství ohledně budoucí lékařské péče.

Komunikace s nemocným

Správná komunikace s nemocným je velmi důležitou záležitostí. Naučit se ji nemusí být složité, stačí dodržovat několik praktických zásad.

Brzy se pro vás stane jednodušší a pro pacienta také srozumitelnější forma rozhovoru s pomocí oznamovacích vět namísto vět tázacích. Oznámení, že jídlo je na stole, bude pochopitelnější než otázky typu “nemáš hlad?“ nebo “nemáš chuť na něco k jídlu?“.

Nemocný ztrácí orientaci v čase, proto může také trvat na nesmyslných činnostech, které vykonával před mnoha lety, na návštěvě již neexistujícího místa nebo dávno zemřelé osoby. Je vhodné mu toto rozmluvit nenásilnou formou, např. že nemůže jít dnes k sestře, protože odjela na dovolenou.

Bezpečnost nemocného doma i venku

Zajištěním zdraví a bezpečnosti nemocnému ve vlastním domě i v okolí mu prokážete velmi významnou pomoc, třebaže ji sám nebude schopen ocenit.

Opatření pro bezpečí nemocného s Alzheimerovou chorobou

  • je nutné zabránit nemocnému v řízení auta
  • dbejte na dodržování užívání léků
  • zajistěte, aby nemocný neměl přístup k důležitým dokumentům a k cennostem, k nebezpečným chemikáliím, čistícím prostředkům a lékům
  • dbejte na pravidelné, pokud možno společné stravování a pitný režim
  • je vhodné přizpůsobit i zařízení bytu, zabezpečit ostré hrany nábytku, vratké židle, zajistit dostatečné osvětlení, zvýšit bezpečnost v koupelně
  • informujte se o projektu Bezpečný návrat, který umožňuje nemocným nosit náramek s telefonním číslem a pomocí operátora tak zajistit návrat domů, pokud zabloudí.


Autor: Veronika M.

Co jsou to barbituráty
Rakovina děložního čípku - příznaky a prevence

Další články

Co je to kyretáž dělohy a kdy je zapotřebí?
Gynekologická onemocnění

Co je to kyretáž dělohy a kdy je zapotřebí?

21.08.2020

Kyretáž dělohy, lidově také „výškrab“, je krátký a relativně nenáročný gynekologický výkon, který je prováděn pod celkovou anestezií. Do děložní dutiny je při něm zavedena kyreta - ...