Jak pečovat o pacienta s Alzheimerovou chorobou

O příznacích a průběhu této zákeřné nemoci, postihující stále více lidí důchodového věku, jsme na Zdravě.cz již psali. V tomto článku vás chceme seznámit s možnostmi domácí péče o nemocného, která se s postupem nemoci stává náročnější.

Pečovatel o člověka trpícího Alzheimerovou chorobou si nutně musí uvědomit, že to, co nemoc způsobuje, nemůže ovlivnit ani on, ani nemocný. Péče o nemocného v pokročilém stádiu velmi a všestranně vyčerpává, je nutný čas k odpočinku, odreagování se a relaxaci.

Střízlivý pohled do budoucna

Sám nemocný si musí uvědomit, že jedině včasná diagnóza této nemoci pomůže oddálit dobu, kdy už nebude schopen samostatného života či myšlení a stane se závislým na druhých.

Je vhodné zjistit si důležité informace o místech, kde se soustřeďuje pomoc lidem s tímto postižením, např. poradenské centrum ČALS.

Doporučuje se také uspořádání majetkových záležitostí, dědictví, či právnické poradenství ohledně budoucí lékařské péče.

Komunikace s nemocným

Správná komunikace s nemocným je velmi důležitou záležitostí. Naučit se ji nemusí být složité, stačí dodržovat několik praktických zásad.

Brzy se pro vás stane jednodušší a pro pacienta také srozumitelnější forma rozhovoru s pomocí oznamovacích vět namísto vět tázacích. Oznámení, že jídlo je na stole, bude pochopitelnější než otázky typu “nemáš hlad?“ nebo “nemáš chuť na něco k jídlu?“.

Nemocný ztrácí orientaci v čase, proto může také trvat na nesmyslných činnostech, které vykonával před mnoha lety, na návštěvě již neexistujícího místa nebo dávno zemřelé osoby. Je vhodné mu toto rozmluvit nenásilnou formou, např. že nemůže jít dnes k sestře, protože odjela na dovolenou.

Bezpečnost nemocného doma i venku

Zajištěním zdraví a bezpečnosti nemocnému ve vlastním domě i v okolí mu prokážete velmi významnou pomoc, třebaže ji sám nebude schopen ocenit.

Opatření pro bezpečí nemocného s Alzheimerovou chorobou

 • je nutné zabránit nemocnému v řízení auta
 • dbejte na dodržování užívání léků
 • zajistěte, aby nemocný neměl přístup k důležitým dokumentům a k cennostem, k nebezpečným chemikáliím, čistícím prostředkům a lékům
 • dbejte na pravidelné, pokud možno společné stravování a pitný režim
 • je vhodné přizpůsobit i zařízení bytu, zabezpečit ostré hrany nábytku, vratké židle, zajistit dostatečné osvětlení, zvýšit bezpečnost v koupelně
 • informujte se o projektu Bezpečný návrat, který umožňuje nemocným nosit náramek s telefonním číslem a pomocí operátora tak zajistit návrat domů, pokud zabloudí.


Jak pečovat o pacienta s Alzheimerovou chorobou patří do témat
 • John Smithk433 08.05.2016 18:37:14

  Farmville farms even include free gift that is especially eckeecbgeaegadgb

 • John Smithf131 07.05.2016 08:49:29

  Hey, you used to write amazing, but the last couple of posts have been kinda boring I miss your tremendous writings. Past couple of posts are just a little out of track! come on! edeagddbebabebae

 • Automaticky davkovac leku terka 09.09.2012 20:38:31

  Dobry den.V nasi rodine mame babicku ktera bohuzel ma tuto nemoc.Musi brat nekolik leku denne.Stale leky zapominala brat,nebo naopak uzila nekolik najednou a pak ji bylo zle.Nas problem vyresil az automaticky davkovac tablet.Zvukovym a svetelnym alarmem az 4krat denne upozorni,ze je cas na leky.Vyda jen ty tablety,ktere maji byt v danou dobu uzity.Moznost nadavkovani az na 28 dni dopredu.Je uzamykatelny-nehrozi nebezpeci predavkovani leky a je dodavan s ceskym manualem.Babicce velmi usnadnil zivot.Pro vice informaci piste na email davkovacleku@centrum.cz


Alzheimerova choroba patří do témat

Adresář

Alzheimerova choroba ptejte se v poradně

Diskutujte na téma Alzheimerova choroba

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku